Kaip elgtis tuomet, kai skolininkas negrąžina skolos, o teisminio bylos nagrinėjimo nenorite pradėti? Viena iš galimybių yra kreiptis į teismą pateikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo. Teismo įsakymo patogus tuo, jog tai pati paprasčiausia ir greičiausia procedūra susigrąžinti skolą. Teismo įsakymo privalumas toks, jog žyminis mokestis yra ženkliai mažesnis nei teikiant ieškinį. Be to, įsiteisėjęs teismo įsakymas yra vykdomasis dokumentas – jį galima pateikti antstoliui vykdyti.

Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 431 straipsnis nustato būtinas sąlygas teismo įsakymui gauti. CPK 431 straipsnio 1 dalis nurodo, jog teismo įsakymas gali būti išduotas pagal kreditoriaus pareiškimą dėl piniginių reikalavimų (atsirandančių iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kitų), taip pat dėl kilnojamojo daikto priteisimo. Taigi, kaip matyti, teismo įsakymas gali būti išduodamas ne tik dėl skolos, bet dar ir dėl iš darbo santykių, kylančių įsipareigojimų, o svarbiausia dar ir dėl išlaikymo priteisimo.

Svarbu paminėti, jog CPK 431 straipsnio 2 dalyje yra numatyti keturi atvejai, kada kreditoriui teismo įsakymas nebus išduomas. Taigi, pareiškimas nenagrinėjamas, kai:

1) pareiškimo dėl teismo įsakymo išdavimo momentu kreditorius nėra įvykdęs jam priklausančios prievolės (ar jos dalies), už kurią reikalaujama sumokėti, o skolininkas reikalauja ją įvykdyti;

2) yra neįmanoma prievolę įvykdyti dalimis, o kreditorius reikalauja įvykdyti dalį prievolės;

3) skolininkas gyvena užsienyje arba užsienyje yra skolininko buveinė;

4) skolininko gyvenamoji ir darbo vietos yra nežinomos.

Tačiau, jeigu pagal kreditoriaus reikalavimą iškėlus teisme bylą ir priėmus teismo įsakymą paaiškėja, kad skolininko gyvenamoji ir darbo vietos yra nežinomos, teismas panaikina teismo įsakymą ir kreditoriaus pareiškimą palieka nenagrinėtą. Vadinasi, norint, jog teismas išduotų vykdomąjį dokumentą, būtina žinoti skolininko gyvenamąją ar darbo vietą.